Özel Uçak ve Jet Kiralama Hizmetleri

BirJetKirala Jet ve Helikopter Kiralama

Post Page

Anasayfa /Uçuş Numaraları Nedir ve Neden Önemlidir?

Uçuş Numaraları Nedir ve Neden Önemlidir?

Çoğu gezgin, uçuş numaralarının kapılarını bulmak veya havaalanından birini zamanında almak için bir araç olarak önemini kabul eder. Bunun yanı sıra, muhtemelen onlara fazla dikkat etmiyorsunuzdur. Uçuş numaraları, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olan rastgele rakamlar değildir. Havayollarının ve hava trafik kontrolünün havadaki uçuşları izlemesine yardımcı olan bir kodun parçasıdırlar.

Kodu Kırmak: Uçuş Numaralarını Kırmak

Uçuş numarası, belirli havayolu rotalarını tanımlamak için kullanılan alfanümerik bir protokoldür. Standart Tarifeler Bilgi Kılavuzunda veya ssım’de tanımlandığı gibi resmi terim, uçuş kodu veya uçuş belirleyicisidir. Havayolu endüstrisini düzenlemeye ve desteklemeye yardımcı olan bir ticaret kuruluşu olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, genellikle iki veya üç harften oluşan havayolunu temsil eden harf tabanlı kodu yayınlar. Bunlar havayolunu belirtir. Takip eden sayılar rotaları farklılaştırır. Ancak bir uçuş kodu atamak, bir telefon numarası tahsis etmekle aynı şekilde yapılmaz. Rakamlar farklı uçuş türlerini temsil edebilir. Çoğu uçuşun A ve B noktaları arasında giden sabit bir rotası vardır. Bununla birlikte, uçuş numaranız genellikle bir konaklama sırasında değişir. Bunun nedeni, muhtemelen farklı bir taşıyıcıya veya farklı bir rotaya geçmenizdir. Üç ayaklı güzergahlar için bazı uçuş kodları kullanılmasına rağmen, yolcuların tümü üçüncü varış noktasına kadar devam etmeyecektir. Bir sonraki uçuşunuz farklı bir taşıyıcıyla ise, havayolu kodu da değişecektir. Hava trafik kontrolü, uçağın yollarını takip etmek için uçuş numaralarını kullanır. Uçuş için benzersiz tanımlayıcılar, hava trafik akışını düzenlemenin, düzenlemenin ve izlemenin bir yolunu sağlar.

Uçuş Numarası Kuralları ve Standartları

Birçok havayolu şirketi aynı standartları takip ediyor. Bununla birlikte, taşıyıcılar arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, birçok havayolu şirketi kuzeye ve doğuya giden uçuşları belirtmek için çift sayılar kullanır. Tek sayılar güneye ve batıya giden uçuşlar için ayrılmıştır. Bununla birlikte, bir havayolu, giden bir uçuşa tek sayı ve karşılık gelen gelen uçuşa bir sonraki ardışık çift sayı atayabilir. Daha düşük uçuş numaraları tipik olarak öne çıkan rotalara verilir. Uzun, popüler ve yüksek gelirli rotalar, Delta’nın ilk uluslararası varış noktası olan New York’un jfk’sı ile Londra’nın Heathrow havaalanı arasında hizmet veren Delta’nın DL1 uçuşu gibi genellikle düşük uçuş numaralarına sahiptir. Bu uçuş numaraları düşük olduğundan, bazıları 01 veya 001 gibi 0 ile başlayan çok basamaklı bir biçimde olmasına rağmen, genellikle üç basamaktan daha azına sahiptirler. Bölgesel bağlı kuruluş uçuşları genellikle 3000 ile 5999 arasında dört basamaklı bir sayı ile belirlenir. 6000’den büyük uçuş numaraları tipik olarak kod paylaşımlı uçuşlardır. Bunlar, yolcuların tek bir güzergah üzerinde birden fazla varış noktasını ziyaret etmelerine izin vermek için işletme taşıyıcısına koltuk satan ortak havayolları tarafından işletilmektedir. Bazen boş bir uçağın farklı bir yere taşınması gerekir. Bu feribot seferleri veya boş bacak uçuşları, 8000 ile 9000 arasındaki sayılarla tanımlanır.

Charter Uçuşları Nasıl Numaralandırılır?

Charter uçuşları feribot uçuşlarıyla aynı numaraları kullanır. Genellikle sekiz ile başlayan dört basamaklı bir sayıdır. Bu sözleşmeye her zaman uyulmaz, ancak ticari uçuşlardan kolayca ayırt edilebilmeleri için özel uçuş numaraları nadirdir.

Bu Havacılık Kodlarını Karıştırmayın

Ticari olarak uçuyorsanız, biniş kartınızda birkaç farklı numara ve kod göreceksiniz. Uçuş kodlarını, aşağıdakileri içeren diğer kodlarla karıştırmayın: Havayolu kodu – Uçuş numarasının ilk iki harfi IATA havayolu kodunu temsil eder. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü veya ICAO, bazı belgelere yansıtılabilecek farklı bir standart kullanır. alanı kodu – Bir havayolu koduna benzer şekilde, havaalanı kodu genellikle her havaalanının üç harfli bir temsilidir.
Onay kodu – Kayıt bulucu olarak da bilinen bu numara, bilet acentelerinin seyahat programınızı hazırlamasına yardımcı olur. Birinci sınıf uçmak ile özel jet kiralama ile seyahat etmek arasında farklılıklar vardır. Özel bir charter jetiyle uçuyorsanız, biniş kartı kullanmayacaksınız. Normal havaalanı terminaline girme veya TSA güvenliği ile ilgilenme ihtiyacını atlayarak Sabit bir Temel Operatörden veya fbo’dan ayrılacaksınız. Örneğin Teterboro, Nj’de dört FBO var. Kuyruk numarasına göre özel bir charter uçuşu bulacaksınız. Bu, uçağın kayıtlı olduğu ülkeyi ve en fazla beş alfasayısal rakamı temsil eden bir harften oluşur. Arabadaki plaka numarası gibi. Özel jet filosundaki her uçağın farklı bir kuyruk numarası vardır. Özel bir charter jetinin uçuş yolunu gerçek zamanlı olarak izlemek için kuyruk numarasını kullanabilirsiniz. Ticari havayollarının uçaklarında da kuyruk numaraları vardır. Ancak, yolcular genellikle hiçbir şey için kuyruk numarasına başvurmak zorunda kalmazlar. Ticari uçuşlar uçuş numarası ile tanımlanır.

Jet kiralamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik ara

Kategoriler

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir